Skip to main content

شورای عالی صلح: سال ۹۷ ایام تماس با طالبان فرا می‌رسد

اکرم

شورای عالی صلح از برقراری تماس‌هایی با گروه طالبان خبر می‌دهد و می‌گوید که سال پیش‌رو، زمانی برای مذاکرات و صلح در کشور خواهد بود.

محمد اکرم خپلواک، رییس دارالانشای شورای عالی صلح می‌گوید که نشست ابتدایی علمای افغانستان و اندونزیا برگزار و قرار شده در آینده نزدیک، نشست سه‌جانبه علمای افغانستان، پاکستان و اندونیزیا برگزار شود.

آقای خپلواک تاکید می‌کند که این نشست سه جانبه، به هدف بحث دینی در مورد جنگ جاری افغانستان برگزار خواهد شد.

او گفت: "در کنار این نشست، درمورد برگزاری کنفرانس بزرگ اسلامی نیز تلاش‌ها آغاز شده که امید است در دو یا سه‌ماه بعد، کشورهای اسلامی از روند صلح حمایت کنند."

سفرهای اخیر رییس جمهور و معاون ریاست جمهوری اندونیزیا به افغانستان دریچه‌ی تازه‌ای را برای آغاز مذاکرات صلح باز کرده است.

در همین حال اکرم خپلواک سال پیش‌رو را فرصتی برای مذاکرات و صلح در افغانستان می‌خواند.

او همچنان می‌گوید: "مطمینم که سال ۱۳۹۷، در زمینه تلاش‌های صلح و مذاکرات با مخالفان مسلح پر دستاورد خواهد بود و ما در انتظار پاسخ مثبت از سوی طالبان هستیم. طالبان باید خود را مکلف بدانند و به پروسه صلح بپیوندند."

از سویی هم شورای سرتاسری علمای افغانستان، ضمن حمایت از پروسه صلح می‌گوید که برای مخالفان مسلح، بهانه‌ای برای ادامه جنگ وجود ندارد.

عنایت‌الله بلیغ، عضو شورای علما به رادیوشیبه گفت: "پیشنهاداتی‌که از سوی حکومت برای مطرح شده، بهانه را برای نپیوستن مخالفان مسلح به‌جا نگذاشته و باید طرف‌های شامل در این پروسه ملی، مسئولیت خود را ادا کنند."

شورای عالی صلح، همچنین بازگشایی دفتر قطر برای پیش‌برد فعالیت‌های سیاسی طالبان را، مشروط به پذیرفتن درخواست صلح حکومت افغانستان می‌داند.

به باور شوای عالی صلح، اگر طالبان به پیشنهاد صلح جواب مثبت دهد، حکومت حاضر است که مطابق میل این گروه، دفتر سیاسی ایجاد کند.

خوش‌بینی‌ها در مورد برقراری تماس با طالبان در حالی اوج گرفته که این گروه هنوز به درخواست رییس جمهور غنی لبیک نگفته‌اند.

پیشتر اما گزارش‌هایی منتشر شده بود که طالبان جلساتی را در پاکستان برگزار کرده و در مورد پیشنهاد صلح رییس جمهور غنی، رایزنی کرده‌اند.

گزارش: احمدضیا انتظار

رادیوشیبه – کابل